Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ambalajın üzerinde yer alacak grafik ve görsel öğelerin net, yalın, çabuk anlaşılabilir olması gerekmektedir. “Ne kadar az ise o kadar iyidir” genellemesi, ambalaj için de geçerlidir.

Ambalajın görevlerinden biri, içinde bulundurduğu ürünün önemini, faydalarını tüketiciye kısa zamanda anlatabilmesi ve tüketiciyle kısa zamanda iletişim kurabilmesidir. Ambalajın üzerinde yer alacak görsel elemanların; marka, ürün ismi, ürünün kısa tanımı, kullanılan fotoğraf ya da illüstrasyonunun, birbirleri üzerindeki etkileri ve baskınlık sıralaması çok iyi seçilmelidir. Sonuçta ambalajın formu ve rengi, tüketiciye ilk sinyali veren, tüketiciyle ilk iletişim kuran özellikleridir. Büyük marketlerde aynı kategorideki ürünlerin bulunduğu koridorlarda yürürken tüm ürünleri yan yana sergilenirken görüyoruz. Bunca çeşit arasında müşterinin alım tercihlerindeki alışkanlıklar, marka odaklı tercihlerini çok iyi analiz etmek, başarıyı yakalamada önemli bir kriterdir.

Bu açıdan baktığımızda tasarımcı Mehmet Gözetlik’in deneyimsel tasarımları bize fikir vermekte, konuyu tartışmamıza neden olmaktadır. Yılların alışagelmiş, bilinçlerimizde yer etmiş markaların ambalajlarını yeniden yorumlayarak olabildiğince sadeleştirmiştir. Marka ve ambalaj formlarıyla, renkleriyle bilinçlerimizde yer etmiş bu markalar, bu yorum karşısında bilinirliklerinden değer kaybetmeden karşımızda durmaktalar. Bu projenin amaçları farklı olabilir, ama anlattıkları konusunda ben kendi adıma oldukça ilham aldığımı söyleyebilirim.

“Tasarım nasıl olmalı” sorusuna verebileceğim bir reçete yok ancak genel yaklaşım olarak baktığınızda bu makalenin bütününde birçok fikir bulabilirsiniz. Bu makale öncesinde internet kaynaklarında yaptığım bir araştırma, yıllar önce yazdığım benzer içerikli yazıların farklı kişi imzalarıyla yayınlandığını görmek, forumlarda bu kişilerin emeklerine yapılan teşekkürler bana garip gelmedi değil. İnternet kaynaklarında kalıplaşmış, kuru önermeler ne yazık ki gerçeklikten, yol göstericilikten uzak yazılar. Tüm bilgilerde olduğu gibi, deneyimlenmiş, tecrübelerle sınanmış bilgilerin sonuçları çok daha değerlidir ve bunları bulmak, özellikle de ücretsiz olanlara ulaşmak pek de kolay olmuyor.

“Tasarım nasıl olmalı” sorusuna, önceki paragraflarda bahsettiğim proje ekibinin ortak sinerjisi yanıt verecektir. Pahalı şarap ve benzeri alkollü içeceklerdeki zarafet, gazlı içeceklerdeki enerji patlaması, meyveli içeceklerin renk dünyası, maden suyu ambalajlarının büyülü yeşil şişesi karşısında yapılabilecek ne varsa onu bulmak, on binlerce ürün arasında düşünülmemiş bir tasarımı ortaya çıkarmak ne kadar kolay olabilir ki? Son yıllarda yapılan özel ambalajlardan Uludağ markasının Premium maden sodası, farklı renk ve şişeyle karşımıza çıkmıştı. Son dönemde ise, Sırma markasının cam şişede su dönemini özel ambalaj tasarımıyla devam ettirdiğini gördük. Sırma su şişesinin dip bölümünde bulunan dağ figürü orijinal fikir olmasa da ülkemizde ilk defa uygulanmıştır. Sırma’dan önce dünyada Lanjaron markasının aynı fikri uyguladığını görebiliyoruz. Sırma ve Uludağ markalarının bu ürünleriyle ülkemizde ödül aldığını belirtmeliyim.


Ceyhun Akgün / Ambalaj Tasarımcısı

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ambalajın Karakteri Var Mıdır ?

Ambalajın, tüketicinin duygularına hitap etmek suretiyle; satın alma eğiliminde olan müşterinin henüz etiketi dahi tam okumadan ürünü eline alarak, ambalajı inceleme isteği yaratacak şekilde hazırlanm

Ürün Gamı ve Markalaşma

Paketin üzerinde kullandığınız marka ismi markanızı tanımlamaktan ve marka sadakati yaratmaktan, ürün bilgisi vermekten sorumludur. Tasarlanan ambalajın içindeki ürünün, şimdi ve gelecekte sağlıklı ol

Ambalaj Tasarımı Proje Ekibi?

Ambalaj ile ilgili bir sunumumda, ambalaj tasarımını “Grafik tasarım ile endüstriyel tasarımın mükemmel iş birliğinin sonucu” olarak tanımlamıştım. Her ambalaj tasarımı projesi direkt olarak endüstriy