Ambalaj Tasarımının Öncesine Bakış 1

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2020

Basılı ve görsel kaynaklarda yığınla bilgi var. Kimi oradan, kimi buradan alınarak derlenmiş yazılar. Özgünlüğünü yitirince, fayda niteliğinide yitiriyor.Ön Hazırlıkların Önemi Nedir?

Ambalaj tasarımı nerede başlar, tasarım sürecini kim başlatır? İster ürün sahibi ister markanın söz sahiplerinden biri olun yeni bir ambalaja ihtiyaç duyduğunuz andan itibaren tasarım süreci başlamıştır.


Kiminle bi projeyi gerçekleştireceği, hangi dolum ya da paketleme sistemlerini kullanacağını, ürünü nasıl sevk edeceği ve hangi iklimlendirme şartlarında ambalajı rafta sergileyeceği üreticinin belirleyeceği tercihler arasındadır. Bu ve buna benzer belirleyici özellikler, fonksiyonlar tasarımın sınırlarını çizer.


Ambalaj tasarımına başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar ve araştırmalar sonucunda gidilecek yolun çizilmesi gerekmektedir. Marka tarafından yeni bir ambalaj neden ihtiyaç duyulduğu ve var olan ambalajın neden değiştirilmesi gerektiğinin analizi çok iyi yapılmalıdır. Keyfi değişimler markaya beklenen yararı sağlamaz.


Bu süreçte yaptırılacak tüketici araştırmaları çok önemli kararların alınmasına neden olabilir. Tüketici araştırmalarını yaptırmak iyi güzel fakat bu araştırma sonuçlarını iyi okuyacak ve bir yol haritasına dönüştürecek uzmanlara sahip olmak ayrı bir konu.


Ancak ülkemizde bu hazırlık, ön araştırma süreçleri müşteriden gelen yoğun baskı neticesinde oldukça kısa tutulmaktadır. Çoğu zaman neredeyse sıfır hazırlık ile yola çıkılır. Birkaç gün içinde istenilen etiket veya ambalaj tasarımları olduğu gibi bir hafta, bir ay içinde farklı özelliklerde ve yapılarda istenilen çalışmalar da olmaktadır. Tasarımcıların kısa zamanda harikalar ortaya koyması müşterilerimizin en büyük beklentisi arasında yer alır. Çalışma hayatında bir ay, yeterli bir süre gibi gözükse de işin gerçek teorisinde bu süre ancak ön araştırmalar, analizler için yeterli olabilir. Akla ilk gelen bu yeterli zamanları karşılayacak bütçeler var mı yok mu sorusu tartışılır.


Bir tasarıma başlamadan önce yapılması gerekenler,

yine marka konumlandırmasının önemli parçalarından birisidir. Tasarım tek başına bir anlam ifade edemeyeceğinden; tasarıma başlamadan önce yapılması gereken hazırlıklar ambalajın başarısıyla direkt olarak orantılıdır. Bu konu başlı başına bir araştırma konusudur. Aşağıda paylaştığım maddeler proje öncesinde cevaplanmayan başlıklardan bazıları.


  • Malzeme araştırması

  • Maliyet araştırması

  • Tekrar üretimin, sipariş tekrarlarının ambalaj özellikleri doğrultusunda avantaj, dez avantajları

  • Taşıma, paketleme, raflardaki alanları değerlendirme fonksiyonları

  • Ulusal ve uluslararası arenadaki rakipler ve sahadaki faliyetlerinin incelenmesi

  • Rakip ürünlerle proje ürününün Swot analizleri.


Ambalaj tasarımı;

içinde önemli hazırlıkları barındıran, ön koşulların olgunlaşmasını zorunlu kılan önemli bir ekip çalışmasıdır. Meslek hayatımızın yaşanılan gerçekleri göstermiştir ki tasarım öncesi gerekli olan eskiz süreci lüks bir zaman dilimi olarak görülebilmekte, bu aşamayı bile içermeyen proje terminleri olmaktadır.


Hazır shutterstock görselleri ile proje tamamlamak zorunda kalan ekiplerin serzenişlerine, şikayetlerine kulak verin.


Projenin renk kodlarını hatta tipografik karakterlerin ne olabileceğini bile önceden belirlemek, görsel temayı seçmek, illüstrasyon, fotoğraf kullanımına karar vermek gerekir. Tuğla ve harçlar hazır olunca bunlarla bir şey inşaa etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Yol haritası ve kullanılacak malzeme bilmeden çıkılan yolda, hazırlanan yapının ne kadar sağlıklı olacağı şüphelidir.


Ceyhun Akgün www.ambalajca.com - ceyhun@ambalajca.com

58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ambalajın Karakteri Var Mıdır ?

Ambalajın, tüketicinin duygularına hitap etmek suretiyle; satın alma eğiliminde olan müşterinin henüz etiketi dahi tam okumadan ürünü eline alarak, ambalajı inceleme isteği yaratacak şekilde hazırlanm

Ürün Gamı ve Markalaşma

Paketin üzerinde kullandığınız marka ismi markanızı tanımlamaktan ve marka sadakati yaratmaktan, ürün bilgisi vermekten sorumludur. Tasarlanan ambalajın içindeki ürünün, şimdi ve gelecekte sağlıklı ol

Ambalaj Tasarımı Proje Ekibi?

Ambalaj ile ilgili bir sunumumda, ambalaj tasarımını “Grafik tasarım ile endüstriyel tasarımın mükemmel iş birliğinin sonucu” olarak tanımlamıştım. Her ambalaj tasarımı projesi direkt olarak endüstriy